01
Çrş, Ara
27 Yeni Haber

BDDK'nın Merkez Bankasına Devredilen Yetkileri

BDDK'nın Merkez Bankasına Devredilen Yetkileri

Ekonomi

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile BDDK'nın yetkilerinden bazılarının Merkez Bankası'na devrine ilişkin kanun Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanuna göre, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından katkı payının alınacağı kuruluşlar arasında, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşlarının yer almayacağını öğrendim.

Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarındaki Değişiklikler

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulundan çıkarılan ödeme ve elektronik para kuruluşlarının , kendi aralarındaki düzenin sağlanması açısından bir birlik oluşturulması gündemde. Kurulacak olan bu birlik ile kendi içlerindeki müşterek bazı ihtiyaçların giderilmesi, meslek faaliyetlerinin gelişimi ve kolaylığı, ödeme hizmetlerinde dürüstlüğün ve güven duygusunun yerleşmesi, mesleği icra ederken disiplinli ve ahlaklı olunması ve zorunlu bir üyelik amaçlandığı söyleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının, ödemelere ilişkin gözetim faaliyetleri kapsamında etkinliği artırıldı. Gözetim faaliyetlerinin alanına hangi kuruluşlar giriyor ise, onların işlemlerine ilişkin kayıtlar, belgeler, bilgiler, Merkez Bankası tarafından gerek görüldüğünde istenecek.

Merkez Bankası'nın Yetkileri

BDDK'nın ödeme hizmertleri ve elektronik para kuruluşları üzerindeki yetkiler ve ikincil düzenleme yapmak yetkisi de TCMB'ye geçmiş oldu.

TCMB tarafından, ödeme hizmeti sağlayanların tarafı olduğu hukuki ilişkilerde oluşacak sorunların ortaya çıkarılması ve gelişim alanları izlenebilecek. Eğer tespit edilme durumu olursa burada da konu ile ilgilenilmesi açısından çalışma komiteleri kuracak, komite de alınan kararların uygulanması için gereken işlemleri yapacak.

İlginizi Çekebilir