27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Başkan Erdoğan'ın Ayağı Uğurlu Geldi

Başkan Erdoğan'ın Ayağı Uğurlu Geldi

Ekonomi

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti 3 bin yıl olan geçmişiyle ziyaretçi akınına uğruyor. 19 Ağustos günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ziyaret edilen bu tarihi mekân özel ilgi görüyor. 'Gladyatörler Şehri' olarak adlandırılan antik kent, şehri ziyaret eden siyasi ve bürokratlarca da gezilirken, yerli ve yabancı turistler de bu tarih değerine uğramadan geçmiyor.

Yöreye İlgi Cumhurbaşkanının Ziyaretinden Sonra Arttı

Başkan Erdoğan'dan sonra Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın da ziyaretine ev sahipliği yapan antik kenti son ziyaret eden isim ise AK Parti'nin Yerel Yönetimlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Abdurrahman Öz oldu. Beraberinde bulunan Ak partili heyetle bu tarihi değeri gezen Öz yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanımız bu bölgeyi Türk halkına tanıtmıştır.

Bu bölgenin insanıyım yöremde birçok tarihi mekân var. Bunlardan bilinen ve ünlü olanlar olduğu gibi bilinmeyenleri de var. Cumhurbaşkanımız sayesinde buranın bilinirliğini arttı. Kendisine teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Yabancı Turistlerin İlgisi Arttı

Stratonikeia Antik Kenti için açıklama yapan diğer bir isim de Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt'tü. Söğüt yaptığı açıklamalarda bu antik kente dönem dönem arkeolojik ve bugarkeolojik kazı yaptıklarını açıkladı. Restorasyon ve konservasyon çalışmaları ile de çok daha geliştiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı ziyaretinden söz ederek bu ziyaretin bölgeye ilgiyi artırdığını söyledi. Ziyaretler sayesinde yapılan çalışmaların daha büyük bir kitle tarafından görülmesi sağlandı diyerek sözlerine son verdi.

İlginizi Çekebilir