27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

Bal Üreticilerine Yeni Gelir Kapısı: Kraliçe Arının Tanesi 75 TL

Bal Üreticilerine Yeni Gelir Kapısı: Kraliçe Arının Tanesi 75 TL

Ekonomi

Konya Ovası Projesi Kırsal Kalkınma Programı tarafından yüzde 70 finansman desteği alan Kırıkkale'de arıcılık yapan Aydın Payar, kendi yetiştirdiği kraliçe arılarını satışa sunmaya başladı. Tanesini 75 Tl'den satan 30 yıldır arıcılık yaparak mesleğini devam ettiriyor. Kraliçe arılarını yetiştirmek için aldığı finansman desteği sayesinde arı sektörüne yeni bir piyasa yaratmayı amaçlayan 55 yaşındaki Payan müşterilerinin çoğunun şehir dışından olduğunu dile getirdi.

"Projenin Yüzde 70'i Hibe"

Türk ekonomisine katkı sağlamak istediklerini belirten Payar, "Bahşılı ilçesi Tarım İlçe Müdürlüğünün yapmış olduğu Konya Ovası Projesi adına yapılan 2 bin kutuluk 'kraliçe arı' üretimine dahil olduk. Projenin yüzde 70'i hibe, yüzde 30'unu da biz ödedik. Şu anda bin tane kutumuzu aldık. Kraliçe arı damızlığımızdan larva transferi yaparak 'ana' üretmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar 200 tane kutumuzu arılandırdık. Maksadımız Türk ekonomisine ve Kırıkkale arıcılarına güzel ve kaliteli ana yetiştirmek." dedi."FİYATIMIZ 75 LİRA"

Arıcılığın tıpta tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu da dile getiren Payar, bu işin zahmetli ve zor olduğunu sözlerine ekledi. Payar, "Yurt dışından 'ana' geliyor sağlıklı olmuyor. Bütün hastalıklar bundan kaynaklanıyor. Arılarımız ondan ölüyor. Biz bu Kırıkkale'nin eko tipine uygun kışın ölmeyecek tipte ana üretiyoruz. Yakın bir zamanda da inşallah saf Kafkas ve Anadolu ırkımız da geliyor. Şehir dışından da talepler çok. Şu anda halen yeni başladığımız halde. Fiyatımız 75 Türk Lirası. Net fiyatımız."

İlginizi Çekebilir