21
Cu, Oca
32 Yeni Haber

Bakan Albayrak Büyüme Verilerini Yorumladı

Bakan Albayrak Büyüme Verilerini Yorumladı

Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak TÜİK'in açıkladığı 2018 yılı büyüme verilerini yorumladı. "Süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır."

Bakan Berat Albayrak, 2018 yılı büyüme rakamları ile ilgili açıklamada bulundu. Bakan Albayrak, tarihte görülmüş en ciddi spekülasyon saldırısına ve küresel çapta daralmaya rağmen 2001 ve 2008 krizlerinde ki gibi bir durum yaşanmadığını belirtti.

Bakan Berat Albayrak, Twitter hesabı üzerinden, "2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir." dedi.

Bakan Albayrak ayrıca, "Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir." derken, artan ihracat ve turizm gelirlerinin büyümeyi besleyecek ana kalemler olacağını vurguladı ve "2019’a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir." dedi.

Son dönemde finansal piyasalarda gözlenen olumlu gelişmeler, enflasyondaki düşüş trendi, öncü göstergelerdeki iyileşmeler, finansmana erişimde atılan adımlar ve istihdam seferberliği sayesinde 2019 yılında büyümenin YEP’te öngördüğümüz şekilde seyredeceğine inancımız tamdır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

İlginizi Çekebilir