28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

Badem Çağlası Hasadı Mersin'de Başladı

Badem Çağlası Hasadı Mersin'de Başladı

Ekonomi

Mersin ve Silifke'de bilinen en büyük gelir kapısı olan badem çağlası hasat işlemleri başladı. Toplanan çağlanın kilosu 100 TL'den alıcı buluyor.

Yaş meyve ve sebze üretimiyle bilinen Mersin'de sezonun ilk badem çağlası hasat işlemleri başladı. Kilosu 100 TL'den satılan çağla, Mersin'in Silifke ilçesinin Işıklı Mahallesinde üretiliyor.

Bu Yıl Hasat Geç Başladı

Bölgedeki mevsim şartlarının nispeten ağır ve zorlu olması sebebiyle hasat geç başladı. Konuyla ilgili olarak kamuoyunu bilgilendiren Işıklı Çevre Yardımlaşma ve Turizm Derneği Başkanı Zafer Can, çıkan ürünün kalitesinden memnun olduklarının da altını çizdi.

İlçede geçtiğimiz yıllarda 100 kadar olan çağla ağacı talebin artmasına bağlı olarak bugün 300-400 bine yaklaşmış bulunuyor. Yörenin belli başlı geçim kaynağı olan badem çağlası, hasat sonrasında yarım kiloluk paketlere yerleştirilerek satışa sunuluyor.

Her yıl renkli ve eğlenceli görüntülere sahne olan hasat işlemlerine köylüler tam katılım sağlıyor. Çevre ilçelerden gelenlerle hareketlenen işlemler boyunca üreticiler gelecek yılla ilgili hedef planlaması yapacak fırsatı da elde ediyor.

İlginizi Çekebilir