27
Prş, Oca
22 Yeni Haber

Aybet S-400'ler Hakkında Açıklama Yaptı

Aybet S-400'ler Hakkında Açıklama Yaptı

Ekonomi

İletişim başkanlığının önderliğinde Dolmabahçe Sarayı’nda geçtiğimiz günlerde İdlib konferansı düzenlendi. Konferansın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin’in görüşmesinin yapıldığı saatlerde düzenlenmesi dikkat çekti.

Gülnur Aybet Konferansta Konuştu

Düzenlenen İdlib konferansında farklı isimler Suriye konusuna dair açıklamalar yaptı. Açıklama yapan isimler arasında cumhurbaşkanlığının başdanışmanı olan Gülnur Aybet’te vardı.

Gülnur Aybet cumhurbaşkanı ve Putin’in yaptığı görüşmeden ateşkes sonucu çıkmasını beklediklerini anlattı. Beklentinin Soçi şartlarına uyularak ateşkes olması gerektiğini belirtti. Bunun dışında Aybet Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye kriziyle baş etmekte başarılı olamadığını ifade etti.

Ayrıca Aybet konuşmasında S-400 sistemleri hakkında da açıklama yaptı. Alınan savunma sistemlerinin gerekli görüldüğü durumlarda kullanılacağını ancak kullanımlar hakkında kendisinin cevap verme yetkisinin olmadığını da belirtti.

Abd Temsilcisinden Açıklama

İdlib konferansında Gülnur Aybet dışında Abd’nin Suriye temsilcisi olan James Jeffrey’de bir açıklama yaptı. Jeffrey açıklamasında Türkiye’nin Suriye konusundaki çabalarını takdir ettiklerini anlattı. Ayrıca kendilerinin de Rusya ile görüşmeler yaptıklarını ancak Rusya’nın onları dinlemediğini belirtti. Ayrıca Jeffrey Rusya’nın Esed konusundaki ısrarının anlayamadığını ve Moskova’da yapılan görüşmenin sonucunda ateşkesin olmasını beklediklerini anlattı.

İlginizi Çekebilir