01
Çrş, Ara
28 Yeni Haber

Avrupa Birliğinden Libya Türkiye Anlaşmasına İtiraz

Avrupa Birliğinden Libya Türkiye Anlaşmasına İtiraz

Ekonomi

Türkiye ve Libya arasında yapılan deniz sınırı anlaşmasından rahatsızlık duyan Avrupa Birliği bu anlaşmaya karşı çıkmak için hazırlanıyor. İki ülkenin sınırlarını karşılıklı olarak belirlediği bu anlaşmanın hukuka aykırı olduğunu düşünmelerinden dolayı karşı çıkılacağına dair haberler ortaya çıkmaya başladı. Yunanistan'ın aleyhine bir karar olduğunu düşünenlerin ağırlıklı olduğu da gelen haberler arasında yer aldı.

Zirvede Açıklanması Bekleniyor

Avrupa Birliği kapsamında bugün başlaması beklenen ve iki gün sürecek olan zirvede itiraz metninin paylaşılması bekleniyor. Deniz sınırlarının belirlenmesinin Akdeniz'de bulunan diğer ülkelerin aleyhine olacağını düşünen Avrupa Birliği hukuka aykırılık olacağını belirtiyor. Yunanistan ve Güney Kıbrıs dayanışmasının da söz konusu olduğu biliniyor.

Yunanistan'dan Kapı Dışı Uygulaması

Yapılan anlaşma sonrasında Atina ve Libya arasında ipler gerildiğinden dolayı bazı siyasi krizlerin de yaşanması durumu ile karşı karşıya kalınmasına neden olmuştu. Yunanistan Libya Büyükelçisi'nin sınır dışı edilmesine kadar uzayan ciddi kararların alınmasını onaylamıştı. Yunanistan anlaşmanın hukuka uygun olmadığını söyleyerek Birleşmiş Milletler'e başvuru yaptığından dolayı araştırmalar da başlamıştı.

27 Kasım tarihinde yapılan anlaşmanın ardından egemenlik hakkına uygun olmayan bazı ölçümlerin yapıldığını da ekleyen bazı bilgiler gelmeye başladı. Sahan sınırlarının belirlenmesinin ardından henüz Türkiye bir açıklama yapmadı. Bu durumun nasıl ilerleyeceği ve nasıl sonuçlanacağı ise merak edilmeye başlandı. Türkiye tarafından resmi bir açıklama ise yapılmadı.

İlginizi Çekebilir