19
Sal, Eki
24 Yeni Haber

AVM’ler Yeniden Açılmak İçin Gün Sayıyor

AVM’ler Yeniden Açılmak İçin Gün Sayıyor

Ekonomi

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde kapatılmalarına karar verilen AVM’ler açılmak için hazırlıklarına başladı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, Mayıs’ta kontrollü olarak AVM’leri açamaya başlayacaklarını söyleyerek, “Çok sıkı hijyen önlemleri alınacak”dedi.

Mart ayından bu yana kapalı olan AVM’ler kademeli olarak açılmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Milliyet’in haberine göre AVM’lerin kontrollü olarak açılacağı tarih 8-15 Mayıs arası.

Çok Ciddi Tedbirler Alınacak

AYD Başkanı Hüseyin Altaş, 8-15 Mayıs tarihlerinde AVM’leri kademe kademe açmayı planladıklarını söyleyerek, “Koronavirüsün en yoğun görüldüğü İtalya, İspanya, Almanya’da AVM’ler kontrollü olarak açıldı. Gelir beklentisi ile değili hayatın peyder pey normal rutinine dönmesini sağlamak için açacağız”dedi.

AVM içersinde yer alan yemek katları, sinema ve çocuk oyun alanlarını sonraki bir kademede açmayı düşündüklerini söyleyen Alataş, maske ve sosyal mesafe dahil son derece titiz kuralların uygulanacağı belirtti. Bilim kurulu ve parakendecilerlede konuştuklarını belirten Alataş, AVM’lerin kademeli olarak açılabileceğine dair görüşlerin olduğunu ifade etti.

Önce Vakaların Daha Az Görüldüğü İllerde Açılacak

Türkiye’de ki 436 AVM’nin yüzde 80’inin açık olmadığını belirten Alataş, vakaların daha az görüldüğü küçük illerde ki AVM’leri açmaya başlayabileceklerini söyleyerek,” Kamuoyunun talepleri ve Bilim Kurulu’nun önerilerine bağlı olarak AVM’leri açmak istiyoruz”dedi.

3 Ay Makalardan Kira Alınmamalı

Konu ile ilgili konuşan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu konuda ki düşüncelerini alacaklarını söyledi. Öncel konuşmasının devamında,”Sosyal mesafe, hijyen, müşterileri mağazalara sıra ile almak gibi tedbirlerin çok ciddi bir şekilde alınması gerekiyor. Ayrıca markalardan 3 ay kira alınmaması talebimiz var. Markaların AVM’lerde yaşamını sürdürebilmesi için ciro kirasına dönülmesi gerekir”dedi.

Çalışmaların Sonunda AVM’ler Büyük Oranda Açılacak

Söz konusu 8-15 Mayıs tarihleri arasında AVM’lerin açılması için çalışmalar sürdürülürken, bu çalışmaların sonucunda açılması planlanan AVM’lerden bazılarının şunlar olduğu öğrenildi; Para Afyon, Antalya Mİgros Avm, Forun Ankara Outlet, City’s Nişantaşı, Forum İstanbul, Forum Erzurum, Marmara Forum, Forum Mersin, Forum Trabzon, Espark, Aqua Florya.

İlginizi Çekebilir