28
Prş, Eki
26 Yeni Haber

Asgari Ücret Az Bakanlık İle Görüşeceğiz

Asgari Ücret Az Bakanlık İle Görüşeceğiz

Ekonomi

Asgari ücret tespit komisyonu ile bakanlık arasında gerçekleşen görüşmeler sonuç vermeyince, hükümet 2020 yılının asgari ücretini 2.324,71 TL olarak belirlemiş ve bununla ilgili açıklamaları kamuoyu ile paylaşmıştı. Geride kalan yaklaşık 2 hafta boyunca birçok sendika ve şirket tarafından açıklama geldi. Bu açıklamalara bir yenisi, Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu tarafından eklendi. Murat Kösereisoğlu, faaliyet gösterdiği birçok kurum ve kuruluş konusunda güvenlik hizmeti sunan firması ve kendisinin, asgari ücreti az bulduğunu ve bununla alakalı bakanlığa başvuracaklarını iletti.

İşçi Temsilcileri ve Bakanlık Memnun Etmedi

Milyonlarca insanın kaderini ve yaşam koşullarını belirleyen asgari ücret, bakanlık tarafından 2.324 TL olarak açıklanmıştı. Buna karşın işçi temsilcileri memnun olmamış ve masayı terk etmişlerdi. Bakanlığın açıkladığı rakamdan rahatsızlık duyanlar, açıklamalarına devam ediyorlar. Securitas Güvenlik Şirketi Başkanı Murat Köseoğlu, özel güvenlik personelinin yaptığı iş ile kıyaslandığında, kendi sektörü için ücret artırımı yapılması gerektiğini talep edeceklerini açıkladı.

En Az %30 Daha Zam İstiyorlar

Asgari ücretin açıklanmasını takiben, bu konuda hayal kırıklığı yaşadıklarını anlatan Murat Kösereisoğlu, 2020 yılının asgari ücretinin, bu rakamın en az %30 daha üzerinde olması gerektiği, rakamlar ile yansıtılan enflasyonun değil, yaşam koşullarının baz alınmasını beklediğini anlattı. Buna göre Securitas Türkiye Başkanı Murat Kösereisoğlu'nun beklediği asgari ücret rakamı, yaklaşık 3.000 TL.

İlginizi Çekebilir