27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Araç Muayenesinde Yeni Tarife Bedelleri

Araç Muayenesinde Yeni Tarife Bedelleri

Ekonomi

Araç muayenesindeki yeniden değerleme oranlarında artış gerçekleştirildi. Araç muayene bedellerinde, yarından geçerli olmak üzere değişiklikler yapıldı. Muayene ücretleri, yüz yetmiş dört lira ile dört yüz atmış iki lira arasında değişkenlik gösteriyor.

Yeni Yılın İlk Günü Geçerli

Araç muayenelerinden alınan bedellere de zam geldi. Yeni senenin ilk gününden itibaren geçerli olacak zam uygulaması ile araç muayenesindeki yeniden değerleme oranlarında artış yapıldı. Yeni senenin ilk günüden itibaren geçerli olacak bu zamma göre, araç muayene bedelleri, yüz yetmiş dört lira atmış dört kuruş tan başlayacak ve dört yüz atmış iki lira elli altı kuruş arasında değişen rakamlar olacak.

2020 senesi için belirlenen zam kapsamına, muayene ücretleri, trafik cezaları ve Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu kapsamındaki yönetmelikler ile tertip edilen belgeler giriyor. Başlıkları verilen ücretler üzerinde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2020 senesi itibarı ile tespit edilen yüzde yirmi iki virgül elli sekizlik bir değerlendirme oranında zam uygulandı. Başta araç muayene ücretleri olmak üzere, kanun kapsamına giren belgelerin ve cezaların ücretlerine, yeni senenin ilk gününden itibaren zamlı tarife uygulanacak.

Zamlı Tarifenin Araçlara Yansıması

Yeni senenin ilk gününden itibaren uygulanacak zam ile otobüs, çekici, kamyon ve tankerlerden alınan 377,60 Türk lirası muayene bedelinin zamlı tarifesi, 462,56 olarak gerçekleşecek. Otomobil gibi araçlardan alınan ücret ise 279,66 Türk lirasından 342,2 Türk lirasına çıkarılacak.

İlginizi Çekebilir