28
Prş, Eki
25 Yeni Haber

Amerika'nın Süt Üretim Devi Dean Foods İflas Etti

Amerika'nın Süt Üretim Devi Dean Foods İflas Etti

Ekonomi

Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük ve en önemli süt üretim şirketi olan Dean Foods, ülkede süt talebinde yaşanan bariz azalmaya bağlı olarak ayakta kalamadıklarını ve iflas ettiklerini duyurdu.

ABD'de bulunan en büyük süt üretim firması olan Dean Foods iflas etti. The Wall Street Journal'de yer alan habere göre, hem dev şirket Dean Foods ve hem de daha başka birçok süt üretim şirketi, uzun yıllardır devam eden önemli bir sorunla uğraşıyor.

Bu sorun ise tüketicilerin artık geleneksel inek sütü kullanımını azaltmaları sonucu oluşan talep daralması. Haber içeriğinde, içecek satışlarında sütten daha çok meyve suyu, şişelenmiş su, soya ve yulaf ile üretilen alternatif içeceklerin tercih edilir hale geldiği de belirtiliyor.

Olumsuz Etkiler Sürmeye Devam Ediyor

Süt üretimi yapan dev şirketin, hisselerinin bir kısmını ya da çoğunu, Amerikan çiftçilerinin sahibi bulunduğu 'Amerika Mandıra Çiftçileri' birliğine satma olasılığı ise halen daha gündemlerinde bulunuyor.

Dean Foods şirketinin CEO'su olan Eric Berigause ise konuya dair açıklamasında, "Şirketimizi daha da güçlendirmek ve düşük maliyetle üretim yapan bir noktaya getirmek için devam ettirdiğimiz yoğun gayretlere karşın, süt tüketiminde süren düşüşlerden olumsuz manada etkilenmeye devam ediyoruz" diye konuştu.

Sağlanan Kaynaklar

Merkezi Texas'da bulunan süt üreticisi dev şirket Dean Foods talep daralması karşısında, ilk aşamada ülkede bulunan bankalardan toplam 850 milyon dolar civarında bir kaynak bulmuş durumda. Bu hususun nasıl gelişmelere yol açacağını ise ilerleyen günler gösterecek.

İlginizi Çekebilir