27
Çrş, Eki
22 Yeni Haber

Alkol ve Sigaraya Yılbaşında Zam Yok

Alkol ve Sigaraya Yılbaşında Zam Yok

Ekonomi

Her yıl Ocak-Haziran ayları için gerçekleşen enflasyon oranında yapılan sigara ve alkol zamları bu yılbaşında uygulanmayacak. Bu karar en üst düzeyde alınarak Cumhurbaşkanlığı kararı olarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi gazetede alkol ve sigaraya uygulanan enflasyon oranındaki artışın bu yılbaşında olmayacağı açıklandı. Bir süredir sigara ve alkol kullananların yılbaşında uçuk fiyatlarla karşılaşacağı hakkında çıkan söylentiler de bu şekilde son bulmuş oldu.

Tiryakilere Yılbaşı Sürprizi

Tütün ve alkol fiyatlarında ÖTV kanunu 12. Maddesinde yapılan düzenlemeyle ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) oranında otomatik vergi artışı olacağı yasalaşmıştı. Ancak bugün yayımlanan Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı kararında 2020’nin Ocak-Haziran dönemi için alkol ve sigarada bu artışın yapılmayacağı karara bağlanmış oldu.

Resmi Gazete’de yer alan kararda; Özel Tüketim Vergisi kanunu 12. Maddesinin 3. Fıkrasında ÖTV (III) sayılı listesinde; içecek, alkol ve tütün mamullerinden alınan maktu vergileri belirleyen A ve B cetvelinde bulunan mallara 2020 Ocak-Haziran dönemi için bu maktu vergi oranlarının artmayacağı kamuoyuna duyuruldu.

2019 yılı içerisinde Türkiye İstatistik Kurumu verilerine dayanılarak Ocak ve Temmuz olmak üzere alkol ve sigara fiyatları üzerinde bulunan maktu vergi oranları iki defa artırılmıştı. ÖTV kanununda 12/3; Cumhurbaşkanının uygulamaya ait dönemleri gün ve ay olarak belirleme yetkisi veya hangi mallara yeniden belirlenen tutarların yansıtılacağı yetkisi verilmiştir.

İlginizi Çekebilir