27
Çrş, Eki
23 Yeni Haber

Albayrak Zirve’de Konuştu

Albayrak Zirve’de Konuştu

Ekonomi

İsviçre’nin Davos Kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na ülkemiz de her yıl olduğu gibi katıldı. Foruma katılan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin içinde bulunduğu mali durumu, zirvenin 3. Günü ele aldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Davos zirvesi düzenlendi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak zirvenin 3. Günü, son 1 yıldaki iyileşme oranlarını ele aldı. Albayrak ‘bu iyileşmeyi kimse beklemiyordu2 şeklinde düşüncelerini aktardı. Ayrıca Bakan, Türkiye’nin borç karnesinin de sağlam olduğuna vurgu yaptı.

‘Altyapı ve Enerjiye Yatırım Yapıldı’

Bakan Albayrak son 16 yılda yapılan altyapı ve enerji yatırımına vurgu yaparak ‘yaşadığımız problemlerden çok şey öğrendik’ şeklinde konuşmasını sürdürdü. Özellikle de son 1 yılda yaşanan gelişmeleri kimsenin beklemediğini iletti. Konuşmasında bilançolara da değinen Albayrak, hükümet olarak güçlü bir bilançoya sahip olunduğuna vurgu yaptı. Ayrıca özel sektör borç oranlarını da ele alan Albayrak, bu borç oranının ihracatçı kredilerinden kaynaklandığını da söyledi.

2020 Enflasyon Hedefini Açıkladı

Enflasyon konusu üzerinden konuşmasını sürdüren Bakan Albayrak, 2020 yılında beklenen enflasyon üzerinde durdu. Özellikle de bu yıl enflasyonun tek basamaklı hanelere ineceğine vurgu yapan Albayrak, bunun büyüme için oldukça önemli bir hamle olduğunu sözlerine ekledi. Maliye politikaları anlamında da güçlü bir karneye sahip olunduğuna değinen Bakan, konuşmasını dış politikalar üzerinden sürdürdü.

İlginizi Çekebilir