19
Sal, Eki
23 Yeni Haber

AKINCI TİHA'nın Yapay Zeka Yol Haritası Paylaşıldı

AKINCI TİHA'nın Yapay Zeka Yol Haritası Paylaşıldı

Ekonomi

Selçuk Bayraktar (Baykar Teknik Müdürü) Türkiye'nin gururu AKINCI Taaruzi İnsansız Hava Aracı'nın (TİHA) rakiplerine fark atan bir özelliğini daha detaylarıyla paylaştı. AKINCI TİHA'da 6 adet yapay zeka bilgisayarı bulunuyor. Arka planda ciddi bir ağ yapısı bulunan ve çalışmaları hız kesmeden devam eden İHA'ların güvenli bir şekilde uçabilmeleri aynı zamanda görev parametrelerine ulaşabilmesi hedefleniyor.

Elektronik Harp İçin Çözüm Geliştiriliyor

AKINCI TİHA için yapay zeka çalışmaları devam ederken, elektronik harp sorunu için çözüm geliştirildiğini belirten Bayraktar, araçların rota planlama fonksiyonları için büyük yol katedildiğini aktardı. AKINCI TİHA'nın, görev planlama fonksiyonları için de üzerlerinde bulunan kameralarla verileri kaydettiği ve geliştirilen çok çekirdekli yapay zekalar sayesinde bilgi toplayabiliyor. Coğrafi bilgiler konusunda da geliştirilen araçların çevresel farkındalığı sağlayabildiğini belirten Bayraktar, işlenen veriler sonucunda karar verme yeteneğinin de olduğunu aktardı.

İlk Milli Uçan Araba

Bayraktar, AKINCI TİHA'lar için 200 bin saat uçuş verisi olduğunu belirtirken akıllı arabalardan sonraki adımın uçan arabalar olduğunu söyledi. Cezeri'de geliştirilen yapay zekanın kullanılacağına işaret eden Selçuk Bayraktar, uçan arabanın aslında bir uçak olduğunu belirtti. Bayraktar, Baykar bünyesinde yapılan uçan arabaların katı havacılık sistematiğinde herkesin güvenle kullanabileceği özel bir sisteme sahip olacağını aktardı.

İlginizi Çekebilir