20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

Akbank Kredi Alacaklarından 714,5 Milyon TL’sini Sattı

Akbank Kredi Alacaklarından 714,5 Milyon TL’sini Sattı

Ekonomi

Akbank portföyünde bulunan ve takibe düşen kredi alacaklarından 714,5 milyon TL’lik kısmını sattı. Akbank yapmış olduğu satış için kullandırmış olduğu kredi tutarlarının anaparası karşılığı olan 32,8 milyon TL değer ile portföyünde bulunan ve takibe düşen kredilerini sattı. Akbank yapmış olduğu bu satışla krediler için kasasından çıkan paranın 32,8 milyon TL’sini yerine koymuş oldu. Diğer yandan faiz gelirlerinden yaklaşık 681,7 milyon TL kaybetmiş oldu. Son yıllarda yaşanan krizlerin ve yüksek enflasyonun etkileri kullanılan kredilerin geri ödenmesinde kendisini göstermiştir. Dolayısıyla kredilerin büyük bölümü takibe düşmüştür.

KAP Açıklamaları

Akbank tarafından KAP’a ifade edilen açıklamalarda şu detaylar yer aldı; “Bankamız portföyünde bulunan ve takibe düşen 714,5 milyon TL değerinde krediyi hesaplanan anapara değeri olan 32,8 milyon lira bedel karşılığında İstanbul Varlık Yönetim Anonim Şirketi ile Gelecek Varlık Yönetim Anonim Şirketine satılmıştır.” şeklinde duyurulmuştur.

Akbank yapmış olduğu bu satış sonrasında en azından kullandırmış olduğu kredilerin anaparasını kurtarmış oldu. Diğer yandan 714,5 milyon değerinde takibe düşün krediyi 32,8 milyon lira bedel ile satın alan İstanbul Varlık Yönetim Aş. ve Gelecek Varlık Yönetim Aş. bu bedel karşılığında 681,7 milyon lirayı kazanmış oldu. Fakat zaten takipte olan bu kredileri İstanbul Varlık Yönetim Aş. ve Gelecek Varlık Yönetim Aş.’nin nasıl tahsil edeceği sorusu akıllara geliyor.

İlginizi Çekebilir