28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

ABD Merkez Bankasının Faiz Aralığı Dikkat Çekti

ABD Merkez Bankasının Faiz Aralığı Dikkat Çekti

Ekonomi

Merkez bankasının politika faiz oranını yüzde 0 ve 0,25 aralığına çekmesi ve 700 milyar dolarlık parasal genişleme başlatması dikkat çekti. Faiz kararı ise 9 a karşı 1 oy ile kesinleşti. Merkez bankası, Çin'de baş gösteren yeni tip korona virüsü sonrasında faizleri neredeyse sıfıra çekmeye karar verdiğini açıkladı. Aynı zamanda 700 milyar dolarlık genişlemeye gittiğini de duyurdu.

Fonlama Faizi Değişikliği

Abd merkez bankasından faiz kararı beklenirken mart ayı içerisinde ikinci faiz indirimi kararı açıklandı. Aynı zamanda fonlama faizi için 100 baz puan indirime gidildiği duyuruldu. Böylelikle 0 ile 0,25 seviyesine çekilmiş oldu. Ayrıca yapılan faiz oranının 9 a 1 oyla kesin kararı verildiği vurgulandı.

Parasal Genişleme Programı

Tüm bunların yanı sıra merkez bankası piyasaları rahatlatmak adına 700 milyar dolarlık parasal genişleme programını duyurdu.Geçen hafta oluşan dünya geneli borsa çakılmasının ardından gözler ABD merkez bankasına çevrilmişti. Herkes bir açıklama bekliyordu. Korona virüs salgını yüzünden yaşanan petrol talebi düşüklüğü sonuncunda petrol fiyatları düşmüştü. Bu düşüş ise piyasalarda bir kriz yaratmıştı ve borsalarda rekor düşüşler görülmüştü. 12 Mart 2020 tarihinde 33 yılın en kötü kapanışını yaşayan ABD acil durum ilan etti. Dow Jones, Nasdaq ve S&P 500 endeksleri büyük yükselişlerle haftayı kapatmıştı. Korona virüsün her açıdan dünyada birçok değişikliğe sebep olduğunu gözler önüne serdi

İlginizi Çekebilir