28
Prş, Eki
27 Yeni Haber

ABD Merkez Bankası Faiz İndirimine Devam Ediyor

ABD Merkez Bankası Faiz İndirimine Devam Ediyor

Ekonomi

Çin'in Vuhan kentinden başlayarak Avrupa ve Amerika olmak üzere dünya üzerinde birçok ülkeyi tehdit eden corona virüs salgını ekonomiyi de etkisi altına almış durumda. ABD merkez bankası bu küresel krize tepki verdi ve faizlerinde indirime gitti. ABD merkez bankası politika faiz oranları 0 - 0.25 bandına gerilerken bu hareketin 700 milyar dolarlık bir genişleme yaratması bekleniyor.

Abd Merkez Bankasından Piyasaları Rahatlatacak Hamle

ABD merkez bankası fonlama faizinde aldığı 100 baz puan indirimle birlikte piyasaların rahatlaması ve genişlemesi adına 700 milyar dolarlık parasal genişleme programını uygulayacaklarını belirtti ve bu hamlenin piyasaları oldukça rahatlatacağı yorumlarına sebep oldu.

Borsaların Dibe Çakması Bu Hamleye Neden Oldu

Geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan gelişmelerin ardından borsaların bide vurması ile birlikte corona virüs etkisiyle petrol fiyatlarının da düşmesi ile sonucu tüm dünyanın gözü ABD Merkez Bankasının alacağı karardaydı. Son 33 yıl içerisinde en kötü hafta kapanışının gerçekleşmesi sonucu acil durumu devreye sokan Fed piyasaları biraz olsun rahatlattı.

İlginizi Çekebilir