28
Cu, Oca
22 Yeni Haber

3600 Ek Gösterge Konusunda Çalışma Başladı

3600 Ek Gösterge Konusunda Çalışma Başladı

Ekonomi

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı konuşma ile toplam 1,6 milyon kişiyi ilgilendiren ve maaşlarda artışa neden olacak 3600 ek gösterge konusunda kapsamlı bir çalışmanın başladığını belirtti.

Polis, hemşire, öğretmen ve din görevlileri içinde olmak üzere toplam 1,6 milyon memurun ve memur emeklisinin yakından izlediği ek gösterge düzenlemesi konusunda sevindirici bir haber geldi. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 2020 bütçe görüşmelerinde milletvekillerinden gelen eleştiri ve soruları yanıtladı.

Selçuk, "Kapsamlı bir çalışmayı bu konuda yürütüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yetkilileri ile meslekler arasında bulunan dengeleri de gözeterek bütüncül bir yaklaşımla bu konuyu ayrıntılı şekilde değerlendirmeyi sürdürüyoruz" dedi.

Üç Çocuk Tavsiyesi

Türkiye nüfusunun yaş ortalamasına da değinen Bakan Selçuk, yaşlı nüfusu açısından 2045 yılına işaret etti. Genç nüfus sayısının korunması gerekliliğinden bahisle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı 3 çocuk tavsiyelerinin önemini belirten Bakan Selçuk, "Dengeyi sağlayabilmemiz ve sürdürebilmemiz için nüfusun genç kalması önem taşıyor" şeklinde konuştu.

Ek Gösterge Ne Getiriyor?

3600 Ek gösterge özellikle memurların maaşları ile emekli aylık ve ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli ölçütlerden biri durumunda. 3600 Ek göstergeye sahip bir memurun, 2500 Ek göstergeli memura oranla maaşı ve alacağı zam oranı yüksek oluyor

Sosyal Güvenlik Uzmanı olan Özgür Erdursun ise, ek gösterge konusunda yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir