20
Çrş, Eki
19 Yeni Haber

2020 Asgari Ücret Rakamına Tepkiler Büyüyor!

2020 Asgari Ücret Rakamına Tepkiler Büyüyor!

Ekonomi

MHP'li Cemal Enginyurt, 2.324 TL olarak belirlenen 2020 asgari ücret rakamına tepki gösterdi. Rakamın beklenenin altında olduğuna vurgu yapan Enginyurt, işçilerin Cumhurbaşkanı'ndan jest beklediklerini dile getirdi.

Asgari Ücret Açıklandı

Milyonları ilgilendiren karara ilişkin yapılan kritik toplantı sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2020 yılı asgari ücret rakamını kamuoyuna açıkladı. Net rakamın; 2.324,70 TL olarak belirlenmesinin ardından MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'tan tepki gecikmedi.

%15,03 artışın yapıldığı asgari ücretin bekleneni karşılayamaması vatandaşta da ciddi bir moral bozukluğu yarattı. Görüşmeler öncesinde "İşçimize gereken jesti yaparız" açıklamasıyla dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tarafları memnun edecek jestin ne zaman yapılacağı da soruldu. Çalışanların yaşam standardının iyileşmesine yönelik çalışmalara gelecek yıl daha erken bir tarihte başlanması planlanıyor.

Beklentileri Karşılamıyor

2020 yılı için belirlenen asgari ücret rakamının beklentileri karşılamıyor olması pek çok ailenin umutlarını kırdı. Tüm olumsuzluklara rağmen hükümet ve işverenin enflasyonun üzerinde bir rakamda mutabık kalması sevindirici olsa da ülkenin ekonomik şartları göz önünde tutulduğunda yeni belirlenen rakamın ihtiyacı karşılamayacağı da net bir şekilde görülüyor.

Yaşam standartları üzerinde herhangi bir iyileştirme yapacak güce sahip olmayan yeni asgari ücret rakamı, asgari ücrette vergi indirimi konusunun yeniden gündeme gelmesini de sağladı. Rakamı kabul etmediklerini belirten işçi kesimi temsilcileri karar toplantısını terk etti.

İlginizi Çekebilir